MKS PIOTRCOVIA

Miejski Klub Sportowy Piotrcovia jest klubem piłki ręcznej kobiet, który od roku 1987 bez przerwy występuje w rozgrywkach polskiej elity kobiecej piłki ręcznej. Rozpoczynający się we wrześniu 2017 nowy sezon  PGNIG Superligi kobiet będzie 31, kolejnym z rzędu, w którym piłkarki Piotrcovii reprezentować będą Piotrków w najwyższej klasie rozgrywkowej kobiecej piłki ręcznej. Obecna Piotrcovia jest spadkobiercą sportowych tradycji powstałej w 1968 roku sekcji piłki ręcznej kobiet Górniczego Klubu Sportowego , który działał przy Fabryce Maszyn Górniczych Pioma. Juniorki Piotrcovii w 1977 i 1982 roku -wygrały Centralną Spartakiadę Młodzieży a w 1984 r. zdobyły Mistrzostwo Polski. W roku 1987, – trenerzy Krzysztof Kazimierski i Grzegorz Tomczyński mając w składzie tylko własne wychowanki awansowali z Piotrcovią do ówczesnej I ligi dziś superligi PGNiG piłki ręcznej. Wychowanki Piotrcovii Elżbieta Dziadczyk-Kopertowska i Beata Banaszczyk-Szafnicka – reprezentowały Polskę w 1985 r. na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Seulu ,gdzie zdobyły brązowy medal mistrzostw.

Piotrcovia 9 razy w swej historii została medalistą Mistrzostw Polski :

• Rok 1993 – Mistrzostwo Polski -trener Jerzy Noszczak.
  • Rok 1994,1998,2003,2007 – Wicemistrzostwo Polski
  • Rok 1989,1992,1995,2009 – brązowe medale Mistrzostw Polski.

Zespół reprezentował Polskę w 6 edycjach europejskich rozgrywek – osiągając w 1999 r. pod wodzą trener Julii Safiny półfinał pucharu EHF.

Barwy Piotrcovii reprezentowało wiele wybitnych zawodniczek , reprezentantek Polski w różnych kategoriach wiekowych : Elżbieta Sadurska, Małgorzata Kozłowska, Dorota Kubala, Ewa Głażewska, Agnieszka Matuszewska-Kaja,Elżbieta Kopertowska, Marzena Kubera, Irina Jefimowa ,Maja Karbunar(rep.Ukrainy) ,Iwona Pabich , Iwona Niedźwiedź, Beata Skura oraz występująca w obecnym składzie zespołu Agata Wypych ,to tylko część zawodniczek które zapisały się na stałe w historii klubu. W zakończonym sezonie rozgrywek 2016/17 zespół Piotrcovii zakończył zmagania na 8 miejscu.